Jihočeský krajský atletický svaz

Plzeňská letní olympiáda dětí a mládeže 14.-19.6.2015

  • Kategorie – žáci a žákyně, mladší žáci a žákyně
  • Počet atletů – 32 za kraj
  • Místo konání: Atletický stadion Plzeň - Skvrňany
  • Fotky najdete zde a zde

Hry VII. Letní olympiády dětí a mládeže vyvrcholily ve čtvrtek 18.6.2015 předáním posledních medailí a závěrečným ceremoniálem na náměstí Republiky v Plzni, při kterém zhasl olympijský oheň. Více než 3000 mladých sportovců ze 14 krajů České republiky prožívalo v Plzni skutečnou olympijskou atmosféru, v průběhu čtyř soutěžních dnů se v 18 sportovních odvětvích utkali o neuvěřitelných 150 sad medailí.

Přinášíme malé ohlédnutí za soutěžemi. Jak si vedla jihočeská atletika na LODM 2015?

lodm 201515.06.2015

Pondělní ráno odstartovalo na Olympiádě dětí a mládeže boje o cenné kovy. Ty první se rozdělovaly v královně sportů, atletice. Mladší žákyně měly na programu hod kriketovým míčkem, ve kterém zvítězila Tereza Korhoňová z Olomouckého kraje výkonem 54,10 metrů. Stříbro putuje do Moravskoslezského kraje zásluhou Lucie Králové a jejího hodu dlouhého 52,99 metrů. O pouhých sedm centimetrů méně hodila na bronzové pozici Marie Svozilová reprezentující Zlínský kraj. Vedoucí žákyně letošních tabulek Klára Ausbergerová z pořadatelského kraje se musela spokojit s místem čtvrtým, Zuzana Berounská se 14. místem a 42,16m a Pavla Basíková s 19. místem a 36,67m.

 

Druhou medailovou disciplínou byl vrh koulí starších žákyň. Roli favoritky potvrdila Denisa Přečková z Moravskoslezského kraje a výkonem 12,80 metrů s přehledem zvítězila. Nejvíce se k ní přiblížila její krajová kolegyně Michaela Vedrová, která za vrh dlouhý 12,01 metrů brala stříbro. Bronz bere Eliška Zahradníčková z Jihomoravského kraje. Kristýna Koutná 11. místo 10,18m, Andrea Bělohlavová 16. místo 9,75m.

Pro další skupinu atletů znamenal první den absolvovat kvalifikační závod. Ve skoku vysokém byl kvalifikační limit stanoven na 1,70m. Jak Antonín Matějček, tak i Adam Vaš tuto výšku zdolali v prvním pokusu. Pro Adama to byl zároveň nový osobák. V dálce skočily Gabriela Tvrzová a Anna Řezníková 4,60m a kvalifikovaly se do finále. Bohumil Sak si vylepšil osobák na 800m o málem 5 sek. na 2:21,32 a kvalifikoval se tak do finále. Petr Bahenský zaběhal slušný čas 2:27,36. Anna Řezníková se probojovala na 60m (8,45 sek.) až do semifinále, kde končila časem 8,60. Melissa Vozábalova si zaběhla rozběh za 8,52. Erik Šutera (8,36) a Vojtěch Veith (8,40) měli 60m jako vedlejší disciplínu a oba skončili dle očekávání v rozběhu. Totéž platilo na 60m pro Terezu Urbanovou (8,33) a Elišku Reindlovou (8,57). Pro Tomáše Němejce a Filipa Bártu nepředstavoval rozběh na 60m žádnou hrozbu. Oba se kvalifikovali do semifinále, kde Filip časem 7,12 vyhrál a tak všem ohlásil své ambice na medaili. Tomáš skončil v semifinále výborným časem 7,33 a mohl se potom plně soustředit na 300m. Karolína Mašková byla nejmladším členem naší výpravy. Požadovaný limit 1,40m ve skoku vysokém zdolala a kvalifikovala se do finále. Filip Bárta měl bohatý a vydaření první den. Kvalifikaci v dálce (limit 5,80m) vyhrál prvním skokem na 6,27m. Z hlediska týmu jsme mohli hodnotit první den za velmi úspěšný.

16.06.2015

Úterním dopolednem odstartoval na atletickém stadionu druhý soutěžní den, ve kterém se bojovalo o dalších šest sad medailí. Nejsilnější výpravou byla ta z hlavního města.

Hned úvodní finálová disciplína, 60 metrů mladších žákyň, přinesla kvalitní výkony. Vítězka, Eliška Semecká z Prahy, se dostala pod hranici osmi vteřin a časem 7,91 jasně dominovala. Majitelka nejrychlejšího čas ze semifinále, reprezentantka Plzeňského kraje Barbara Píchalová, se musela spokojit se stříbrem. Na stupních je doplnila pražská Anna Suchomelová. U mladších si pro zlato s přehledem doběhl zástupce Ústeckého kraje, Christinel Bobe Corvin. O tři desetiny za ním se seřadili Sebastian Hykš z Prahy a Tadeáš Formánek, Moravskoslezský kraj.

Na obdobné trati potvrdila svou suverenitu česká halová rekordmanka Anna Kerbachová z Prahy. Zvítězila nad svou krajovou kolegyní Terezou Elenou Šínovou, když s časem 7.70 zaběhla nejrychlejší šedesátku sezony. Po vítězství si šla ještě skočit limit pro kvalifikaci na finále ve skoku dalekém. Bronz uhájila o pouhou setinu domácí Sára Čelišová. U opačného pohlaví to bylo vítězství pro kraj Karlovarský zásluhou Matěje Nádhery a jeho času 7.07. O stříbrný stupínek se bojovalo do posledních metrů, o pouhou setinu si na něj vyšlápl Filip Bárta v dresu Jihočeského kraje, bronz si veze Daniel Vejražka do Ústí.

Konalo se rovněž finále mladších žáků v hodu míčkem. Zlatou medaili vybojoval pro Jihomoravský kraj Tomáš Hrbek, který se blýskl hodem dlouhým 71,70 metru. O malý kousek za ním se umístil stříbrný Miroslav Špicar z Královéhradeckého kraje, jehož míček doletěl do vzdálenosti 70,11 metru. Na třetí příčku vyšplhal jihočeský sportovec Erik Šutera, který si bronzovou medaili vysloužil hodem 65,90 metru. Adam Cabadaj obsadil 20. místo výkonem 50,71m.

Svého finálového klání se dočkali i koulaři, konkrétně starší žáci, kteří vrhali koule o hmotnosti čtyři kilogramy. Prvenství v této disciplíně si připsal Jakub Héža z Olomouckého kraje, jenž si se svým suverénním výkonem, který měřil 17,04 metru, v poklidu došel pro zlatou medaili. Druhý v pořadí Adam Kuchta z kraje Jihomoravského zaostal za prvním koulařem o dva metry, nicméně jeho vrh měřil 15,02 metru, což je rozhodně úctyhodný výkon. V těsném závěsu se na bronzové příčce umístil Jihočech David Tupý, jehož pokus dolétl do vzdálenosti 14,98 metru, škoda, na stříbro určitě měl. Adam Zeman obsadil 11. místo 12,90m.

Na základě malého počtu přihlášeních odpadla kvalifikace ve výšce pro mladší žaky. Kvalifikaci v dálce absolvovali Eliška Suková (4,88m) a Michaela Farová (4,76m). Pro finále bylo potřeba skočit požadovaný limit 5,05m. Výborným časem 2:17,36 vyhrála Barbora Havličková rozběh na 800m, svou finálovou účast na 1500m potvrdil i Marek Strnad časem 4:24,29. Další kvalifikace nás čekala ve výšce žákyň, kde se Daniela Vránová nádhernými skoky kvalifikovala do finále (limit 1,53m). Michaela Farová skončila výkonem 1,48m stupeň pod limitem. Tomáš Kratochvíl pocítil již v kvalifikaci dálky, že se potká s rozhodnutou konkurencí, když mu konkurent přesunul značku pro rozběh. Druhým skokem na 5,82m ale všem ukázal, že jako uřadující mistr ve víceboji má velké ambice na zlato. Velkým překvapením byl první pokus Vojtěcha Veitha, který si vylepšil osobák o 40cm na 5,10m a takto se také kvalifikoval do finále (5,00m). Na 300m nestačil na další postup Tereze Urbanové osobák vylepšený o víc než sekundu na 43,83, zato Tomáš Němejc si časem 36,20 a druhým místem zabezpečil finálovou účast. Hned za ním doběhl Jakub Brož časem 36,93, který mu též stačil pro finále.

17.06.2015

Slunečné dopoledne provázelo další soutěžní den na atletickém stadionu v Plzni. Na programu bylo mimo kvalifikací rozběhů také devět finálových disciplín. Mezi mladšími žákyněmi byly rozdíly ve skocích tak nepatrné, že ani jedna sportovkyně si nemohla být ničím jistá, rozhodovaly opravdu jen centimetry. První místo si zajistila skokem dlouhým 5,18 metru Eliška Semecká, reprezentující hlavní město. Na stříbrnou příčku doskočila s výkonem dlouhým 5,12 metru Vendula Štanclová z Libereckého kraje. Bronz nakonec míří do kraje Královéhradeckého, o což se zasloužila Johana Coufalová. Její nejdelší pokus měřil 5,10 metru. Sedmá Anna Řezníková 4,81, osmá Gabriela Tvrzová 4,70, obě novým osobním rekordem.

I starší žáci bojovali ve skoku do dálky o cenné kovy. Nejlepší výkon předvedl Eliáš Urban z Jihomoravského kraje, jeho pokus činil 6,58 metru a pomohl mu ke zlatu. Na dalších příčkách se objevili stříbrný Jihočech Filip Bárta s výkonem 6,51 metru a třetí František Buba z Jihomoravského kraje se skokem dlouhým 6,39 metru.

Další disciplínou pro děvčata v mladší věkové kategorii bylo finále běhu na 800 metrů. V čase 2:23,29 si po dvou kolech pro vítězství doběhla Karolína Sasynová v dresu Moravskoslezského kraje. O pár setin zpět byla závodnice z Ústeckého kraje, Nikola Bisová spolu s bronzovou, Kristýnou Čajkovou z jižní Moravy.

Finále v běhu na 800 metrů měli na programu také mladší žáci. Nejrychlejším běžcem na této trati se stal Jonáš Jiránek z Ústeckého kraje, který do cíle dolétl v čase 2:13,85. Stříbrnou medaili vybojoval pro domácí kraj Jakub Davidík, jehož čas se zastavil na cifře 2:15,99. Třetí příčku si pro sebe a svůj celek z Prahy zajistil Petr Novák s časem 2:16,68. náš Bohumil Sak byl po odvážném trháku v prvním kole nakonec sedmý a dokázal ještě jednou vylepšit svůj osobní rekord na 2:21,16.

V běhu na 300 metrů se rozdělovaly medaile mezi staršími žákyněmi. Tu nejcennější si na krk pověsí za kvalitní čas 40,37 Anna Kozlová, zástupkyně Pardubického kraje. Stříbro vybojovala pro Středočechy Barbora Veselá, bronz si veze na Moravu Barbora Malíková.

Finálový závod starších žáků na 300 metrů přinesl dokonce i národní rekord žactva, o což se postaral Matěj Krsek ze Středočeského kraje. K tomuto úspěchu a zlatému kovu musel zaběhnout čas 34,29. Na stříbrnou pozici se svým výkonem probojoval Daniel Vejražka, jenž reprezentuje kraj Ústecký, s časem 34,85. A bronzovou medaili získal pro Karlovarský kraj Matěj Nádhera, jeho čas pak byl 34,87. Tomáš Němejc doběhl 6. časem 36,16 a Jakub Brož 8. časem 37,35.

V kategorii mladších žákyň se rozhodovalo ve skoku do výšky. Nejlepším výkonem se prezentovala Daniela Volná z Královéhradeckého kraje a pokus 1,60 metru ji stačil ke zlaté medaili. Stříbro i bronz putuje do Libereckého kraje, druhá skončila Vendula Štanclová s výkonem 1,55 metru a třetí její kolegyně Karolína Šimůnková s pokusem 1,52 metru. Karolína Mášková skočila 1,43 a byla 7.

Starší žáci bojovali o cenné kovy ve výšce. Prvenství nakonec uzmul Patrik Vašíček z Moravskoslezského kraje. Patrik skákal ze všech nejdéle a dostal se až na výšku 1,91 metru, jenž se stala i vítěznou. Stříbrná medaile putuje na sever, pro Liberecký kraj ji vybojoval Tadeáš Vojtěch Hacuš, jehož výkon měřil 1,85 metru. Třetí příčka a bronz patří Jihočechovi Adamu Vašovi, který k této medaili musel předvést skok vysoký 1,82 metru a tak přesunul svůj osobní rekord během tří dnů o 15cm. Antonín Matějček se 1,73m obsadil 5.místo.

Rovněž starší žáci soutěžili v hodu oštěpem. Dalo by se říci, že kdo překonal hranici 50 metrů, ten se objevil na stupních vítězů. Nejcennější kov vybojoval Adam Kuchta pro Jihomoravský kraj, jehož oštěp se zapíchl ve vzdálenosti 55,70 metru. Na druhou nejvyšší příčku se díky hodu dlouhému 52,66 metru prokousal Jan Patka z Prahy. Bronzová medaile putuje do kraje Karlovarského, získal ji oštěpař Jan Lališ s pokusem měřícím 51,55 metru. Antoním Švarc skončil na 11. místě s 41,75m a Adam Zeman na 12. místě s 40,24m.

Středa byl den prvních překážkových běhů. Pavla Basíková a Johana Šímová ukončily rozběh na 2. místech a kvalifikovaly se do finále časem 10,02, respektive 9,76. Časem 9,36 zaběhl Tomáš Kratochíl nejrychlejší čas v rozbězích a i v této disciplině všem ukázal, že je adeptem na zlato. Jan Daniel potvrdil svou nominaci novým osobním rekordem časem 10,72. Časy Elišky Sukové (15,59) a Elišky Reindlové (15,68) se sice blížily jejich osobním rekordům, ale pro finálovou účast nestačily.

18.06.2015

Hned v první odstartované disciplíně, v běhu na 60 metrů s překážkami mladších žákyň, zvítězila reprezentantka Plzeňského kraje Barbara Píchalová, ve finále byla Johana Šímová 6.  (10,05), Pavla Basiková 7. (10,28). Na základě výborného času z rozběhu bychom i Johance přáli umístění na bedně. Vítězem ve skoku do výšky u mladších žáků se stal Daniel Schwarz z Plzeňského kraje. Jan Daniel přeskočil 1,45 a byl 10. Následovaly soutěže ve skoku do dálky žákyň, kde vyhrála Anna Kerbachová z Prahy.

V běhu na 60 metrů s překážkami mladších žáků zvítězil Tomáš Kratochvíl z Jihočeského kraje ve výborném čase 9,29. Radost přineslo Moravskoslezskému kraji vítězství Michaely Vedrové v hodu oštěpem. Eliška Sýkorová skončila těsně pod stupem vítězů na 4. místě s výkonem 38,25m, Andrea Bělohlavová byla 9. s 32,29m. Další dvě první místa odváží do Prahy Tereza Elena Šínová a Ivan Zavřel v kategoriích 100 metrů s překážkami starších žákyň a žáků.

Trofej pro Plzeňský kraj sice vybojovala Anna Suráková v běhu na 800 metrů starších žákyň, ale výborný výkon podala i naše Barbora Havlíčková, těsně druhá v čase 2:17.65. Jediného vítězství pro Jihomoravský kraj dosáhl Daniel Kotyza v běhu na 1500 metrů starších žáků. Marek Strnad byl po velkém boji 6. časem 4,29,10 a byl tedy  nejrychlejší z ročníku 2001. Ve skoku do výšky zvítězila Denisa Pešová před Nikol Janků, obě 1,68m, 3. byla Veronika Čejnová s 1,65m. Daniela Vránová obsadila výkonem 1,53 14. místo, bohužel již nedokázala navázat na své skoky z kvalifikace, navíc bojovala i s nepříznivým počasím a přestávkami v soutěži.

Dálku pak ovládl Tomáš Kratochvíl z Jihočeského kraje v krajském rekordu 6,11m. Vojtěch Veith výkonem 4,58m již nedokázal navázat na svůj kvalifikační výkon a skončil jako 11. Sportovní dopoledne vyvrcholilo běhy na 4x60 metrů a po vyrovnaných bojích na dráze zvítězila v mladších žákyních štafeta Libereckého kraje, ve starších žákyních Praha, v mladších žácích Ústecký kraj a ve starších žácích kraj Jihočeský (Bárta, Matějček, Brož a Němejc). Za mladší žáky bojovali Kratochvíl, Šutera, Sak a Veith a skončili o setinu na 7. místě. Mladší dívky Řezníková, Vozábalová, Šímová a Basíková byly šesté a štafeta s Urbanovou, Bělohlavovou, Reindlovou a Sukovou doběhla v 10. čase.

I přes nepřízeň počasí bylo dosaženo výborných sportovních výkonů a díky napínavým a vyrovnaným soubojům odcházeli diváci spokojeni a nadšeni domů.

Hodnocení

Musíme pochválit plzenskou organizaci závodu, a to jak celkovou, tak i atletickou. Nejenom že zvládli organizaci na jedničku, ale dokázali zapojit nejen účastníky LODM 2015, ale i celou řadu dalších dětí. Jen jako malý příklad uveďme hlavolam, který dostali všichni účastníc na památku: je to zajímavá dřevená hračka, vyrobená na SOU stavební Plzeň ve spolupráci se SOŠ obchodu, užitého umění a designu (návrh obalu). Díky tomu, že se všechny sportovní disciplíny konaly ve jednom městě, bylo kromě atletiky možné sledovat i ostatní sportovce.  Cíl orientačního běhu byl na atletickým stadionu, což byl pro všechny hezký zážitek.

Samozřejmě je třeba pochválit i naše děti. Jak na soustředění, tak i na samotné olympiádě se chovali sportovně a kamarádsky. Oceňujeme, že brali reprezentaci Jihočeského kraje vážně a bojovali o každý centimetr či vteřinu. Velký dík patři ale i trenérům (Kateřina Bahenská, Šárka Chládková, Pavel Novák, Urs Gysel), které obětovali svou dovolené a strávili s dětmi celý sportovní týden.