Jihočeský krajský atletický svaz

Z důvodu velmi nepříznivé předpovědi počasí, kdy hrozí extrémní dešťové srážky v kombinaci se silným větrem a nebezpečím povodní, i doporučení Ministerstva vnitra a hejtmana Jihočeského kraje se většina akcí tento víkend ruší.

Mistrovství Čech družstev mládeže (juniorů a juniorek, dorostenců a dorostenek, starších žáků a starších žákyň) - zrušeno! Náhradní termíny těchto závodů budou projednány v pondělí 16.9.2024 předsednictvem ČAS.

Jihočeský atletický pohár přípravek - 4. kolo sk. B - zrušeno. Jedná se o náhradním termínu 20.9.2024 - bude upřesněno v pondělí 16.9.2024.

Kontrolní závody přípravek v Milevsku - zrušeno.

KP ve vícebojích mladších žáků a mladších žákyň - zrušeno. Pořadatel navrhuje náhradní termín 29.9.2024. Pokud VV JčKAS tuto změnu v termínové listině odsouhlasí, budou závody v tento termín.

Okolo Muňáku - zrušeno. Závod bude přeložen, jedná se o náhradním termínu.

Krajské centrum mládeže je projekt Jihočeského krajského atletického svazu podporující výchovu talentované mládeže a její odborné, materiální a finanční zajištění. Nedílnou součástí je i podpora krajských reprezentantů v oblasti výkonnostního sportu. Na fotografii můžete vidět atlety KCM za rok 2023. Jedná se o atlety, kteří se umístili na MČR jednotlivců v roce 2023 do 8. místa v individuálních disciplínách nebo do 3. místa ve štafetách. Rok 2023 byl úspěšný a zařadilo se celkem 40 atletek/atletů z nichž 23 dosáhlo na mistrovské medaile. Všem těmto atletům gratulujeme. Tento projekt vznikl za finanční podpory Jihočeského kraje.

Světový šampionát veteránů se konal od 13. do 25. srpna v Göteborgu ve Švédsku. Naše česká výprava přivezla 11 zlatých medailí, 3 stříbrné a 3 bronzové. Z Jihočeského kraje nás zde reprezentoval prof. PhDr. Miloslav Lapka, CSc. (SOKCB) na 5km a 10km chůze. Na 5000m chůze získal zlato v čase 25:36.78 a na 10km vybojoval také zlatou medaili v čase 52:10.

bd3aeeb5 d082 4f82 acd0 36198055d4bc

Pan Lapka popsal jeho dva závody takto: Jako první z chodeckých soutěží se šlo 10km v krásném parku v centru Göteborgu. Byl to těžký okruh. Ale od počátku se šlo na vítězství, ne na rekordy, a to ani M55. Tak jsem tu skupinu 55 kolem mě hned na 2km roztrhal a šel do trojky za pozdějším vítězem, uvolněné kilometry každý za 5:03, a pocitem že to jde. Pak skupina M55 zrychlila asi za 4:50, to bych sice uvisel tak 3km, ale co potom? Tak jsem se chytil jednoho Holanďana M60, a to tempo začal brzdit a nechtěl střídat. Jakmile zjistil, že mne nemůže porazit, vzdal závod. Tím to nakonec nebylo pod 52:00, ačkoliv jsem na to měl. V mé kategorii M65 jsem přesto bezpečně zvítězil o cca 4 minuty. Po dvou dnech se šlo 5000m na dráze v Bjõrlandě na okraji Göteborgu, úplně nový stadion ovšem zcela volný, kromě jediné tribuny v cílové rovince. A na 5000m tam foukal silný vítr. Porážel i elektronickou časomíru a ukazatel kol. Šla se samotná moje kategorie M65. Po zkušenostech s desítkou jsem šel hned do čela a držel tempo až do cíle. Šlo se mi technicky lehce a závod jsem si vychutnával do cíle bez nějaké krize. V tomto sólo závodě jsem vyhrál asi o 250m.

Pan Lapka dodává, že měl celou dobu v Göteborgu dobrý pocit ze skvělé atmosféry, která byla opravdu přátelská ke každému, hlavně ke sportovcům. Stezky mají rozděleny zvlášť pro běžce, zvlášť pro cyklisty a člověk si zde připadá, že má skutečnou přednost před auty. Panu Lapkovi moc gratulujeme k velkým úspěchům! Na tomto světovém šampionátu závodili i naši další jihočeští atleti - Zdeněk Pech, Volf Marek a Smetana Jiří. Všem atletům děkujeme za skvělou reprezentaci našeho kraje.

IMG 20240828 081929IMG 20240828 082004

O víkendu 24.-25.8. se konalo MČR do 22 let na dráze v Jablonci nad Nisou.

1. den

Největším úspěchem prvního dne bylo stříbro Tomáše Jelínka (SOKCB), kdy skončil 2.07 m ve skoku vysokém. Další skvělý úspěch do stejného oddílu přinesla Daniela Václavíková, kdy si s výkonem 11.97 a novým osobním rekordem skočila pro 5. místo na trojskoku. A moc pěkné 7. místo přidala Pavla Molíková z Milevska, kdy na 100m př. postoupila s velkým Q do finále, kde si zaběhla čas 14.38. Julie Kotalíková z Tábora přidala 10. místo ve skoku vysokém s výkonem 1.59 m. Velkou naději zaútočit na medaili měl i Antonín Kinšt z Nové Včelnice na trati 5000m, ale bohužel tento závod nedokončil a odstoupil z něj 4 kola před cílem. Na 400m se ukázaly na startu Klára Konfrštová (ATPIS) a Lucie Bahenská (SOKCB), bohužel ale dále z rozběhů nepostoupily. Na 800m startovala Kristýna Dvořáková (NVCEL), kdy zaběhla čas 2:20.65, který na finále dále také nestačil a ještě jsme mohli vidět i Kateřinu Marušovou (TABOR) na 100m, kdy běžela v čase 12.56.

2. den

Druhý den zahájil koulí Marek Marvan (TABOR), který si hned prvním vrhem 14.22 m zajistil postup do finále. Tento pokus byl jeho nejdelší a celkově se umístil na 8. příčce. Na dálce si skvěle vedla Pavla Molíková (MILEV), která postoupila s výkonem 5.69 m do finále a posledním skokem 5.88 m si skočila pro 4. místo. Ve druhém rozběhu na 200m si zaběhla Kateřina Marušová (TABOR), ale čas 25.63 bohužel na finále nestačil. Na 1500m jsme mohli vidět velice pěkný závod Adély Štefanové (SOKCB), která si celý závod držela svojí pozici a skončila na 4. místě v čase 4:38.81. A jako poslední jsme tento den mohli vidět Kamilu Kůtovou (BECHY), kdy hned první pokus 11.81 ji posunul do finále. Pátým pokusem si zlepšila svůj osobní rekord na 12.25 m a skončila tak na skvělém 4. místě!

IMG 20240826 085830 002IMG 20240826 085927 002

fotografie: Fotogalerie Českého atletického svazu, Drahoslava Štefanová, fotografie oddílu TJ Sokol Milevsko a T.J. Sokol České Budějovice