Jihočeský krajský atletický svaz

Písek - Ve středu 10. července 2019 ve večerních hodinách se na atletickém stadiónu v Písku uskutečnil krajský přebor žen v běhu na  5 000 m a mužů v běhu na 10 000 m, který z pověření JčKAS uspořádal domácí atletický oddíl Atletika Písek. Závod žen se nakonec běžel pouze jako závod a ne přebor. Do krajského přeboru žen se nepřihlásila ani jedna registrovaná závodnice z jihočeských atletických oddílů. V samotném závodě soupeřily na dráze čtyři ženy, dvě registrované a dvě neregistrované. Do cíle doběhla na prvním místě Lada Nováková s PSK OLYMP Brno, která pět kilometrů zaběhla za 17:48,23 min. Druhá na cílové čáře byla Daniela Treglerová z ASK Slavia Praha v čase 19:02,39 min. a třetí místo patřilo Evě Tupé v čase 22:01,28 min. V závodě mužů na 10 000 m se krajský přebor uskutečnil. V mistrovském závodě se na start postavilo celkem 19 běžců, z toho bylo devět přihlášeno v krajském přeboru a ostatní soutěžili mimo soutěž. Mezi devíti účastníky v přeboru byli i dva junioři, chyšecký Patrik Bouška a Ladislav Stejskal z SK Čtyři Dvory ČB. Mistrovský závod bezpečně vyhrál domácí atlet Jiří Csirik, Atletika Písek, v čase 32:49,40 min., který stylem start-cíl nedal ostatním šanci, i když v závěru ho mocně dotahoval Jan Macoun z TJ Sokola ČB. Ten doběhl druhý v čase 32:56,47 min. Pro bronzovou medaili si pak doběhl Michal Jarolím z TJ VS Tábor v čase 36:19,12 min.

Na nepopulárním čtvrtém místě se umístil Luboš Rákosník z Jihočeského klubu maratonců v čase 37:26,90 min., pátý doběhl domácí vytrvalec Erik Svoboda z Atletiky Písek v čase 37:31,53 min. Na sedmém místě skončil Jiří Jansa z Atletiky Písek v čase 40:34,33 min., osmé místo obsadil Ladislav Stejskal ml. z SK Čtyři Dvory ČB v čase 44:05,63 min., ten byl v závodě druhým juniorem. Nejlepším juniorem v závodě byl chyšecký Patrik Bouška, který si mezi muži vedl velmi dobře. Ihned po startu se vytvořila skupinka "elitních" vytrvalců, které udával tempo písecký Jiří Csirik. Tempo Csirika nikdo z vedoucí skupinky nevydržel a tak se skupinka rozdrobila, druhý běžel Jan Macoun z ČB a třetí Jan Bláha z AK Kroměříž. Druhou skupinku táhl na čele několik kilometrů chyšecký junior. Pak však písecký Erik Svoboda zrychlil a druhá výkonnostní skupinka se rovněž rozdrobila. Bouška pak běžel až do cíle osamocen a do cíle doběhl v krajském přeboru na šestém místě v novém osobním rekordu 39:04,39 min. Tento čas je v průběžných letošních republikových tabulkách devátý mezi juniory a v kraji je nejlepším juniorem. V celkovém pořadí mužů na 10 000 m byl třetí Jan Bláha z AK Kroměříž v čase 35:09,41 min. Závodu přihlížel i účastník maratónského běhu na LOH v Londýně Jan Kreisinger. Tentokrát pouze jako divák. Na snímku Josefa Fuky je start závodu na 10 km.