P1300416X. Letní olympiáda dětí a mládeže se konala od 26.6. do 1.7.2022 v Olomouci. Náš kraj reprezentovalo 32 atletů v doprovodu pěti trenérů. Šest dní ve znamení sportu, kamarádstvi a společných zážitků plných emocí, očekávání a radosti!

1. den

20220626 190719Hlavní program prvního dne tvořila cesta autobusem do Olomouce. Po příjezdu jsme se ubytovali a těšili jsme se na poněkud opožděný oběd. Po hodině čekání ve frontě jsme i my byli na řadě a nechali si chutnat první jídlo. Pak jsme se vydali pěšky na zahajovací ceremoniál. Impozantní kulisy v Andrově stadionu, hudba, tanečnicí, uvítání sportovců, olympijská vlajka a olympijský oheň - to všechno nemohlo chybět. Je skvělé se zúčastnit takové události.

2. den

Pondělí byl pro všechny určitě nejtěžší den. Atletika ještě nebyla na programu a všichni by už nejraději závodili. Před závodem je potřeba klid, relaxace a pokud možné myslet na něco jiného. Žádný náročný program ani koupání nepřicházelo v úvahu a proto jsme ráno navštívili Olympijský dům v nedaleké Pevnosti poznání. Odpoledne jsme si prohlédli atletický stadion a ti, kteří to potřebovali, měli možnost ještě jednou absolvovat lehký trénink.

3. den

Hurá, konečně atletika začíná. Až na vrh koulí, kde proběhlo přímo finále, nás čekaly rozběhy, semifinále a kvalifikační kola. Na 60 m se do semifinále kvalifikovali Jonáš Böhm, Martin Dušek, Jakob Kunzman, Laura Voldřichová a Šimona Piskačová. Tony Votava si vytvořil nový osobák, ale semifinále mu o fous nevyšlo. I Kateřina Hlaváčová a Lucie Chmátalová zaběhly nové osobáky, které ale kvůli moc velké podpořé větru nebudou figurovat v oficiálních statistikách. Semifinále na 60 m se konala stejný den a bohužel znamenala pro naše atlety konec v této soutěži. Jakob Kunzman absolvoval mezi rozběhem a semifinále na 60 m ještě další rozběh na 800 m, společně s Tomášem Nevěřilem. Bohužel ani jeden nepostoupil dál. To stejné platilo i pro Magdalenu Šimánkovou a Adélu Štefanovou. Naopak Sofie Janowiaková se na 800 m probojovala novým osobákem do finále. Starší žáci absolvovali rozběh na 1500 m, kde se Filip Toul s přehledem kvalifikoval pro finále. Vojtěch Kopecký si sice vytvořil nový osobák, nestačil ale v závěrečném sprintu na rychlejší borce. Kvalifikační kolo ve skoku vysokému absolvovali Michal Rada, Jan Kubák, Matěj Bouška, Tereza Čápová, Lucie Paťhová a Valentýna Machartová. Do finále se probojovali pouze Michal a Tereza. Ve skoku dalekému se kvalifikovali Nina Radová a Michal Rada do finále, oba s novým osobákem a zároveň nejlepším letošním výkonem ve své kategorii. Vojtěch Stříbrný skočil navzdory protivětru okolo osobáku, ale do finále se těsně nekvalifikoval. Přímo finále absolvovali koulaři Andrea Rypáčková, Kateřina Hlaváčková, Vojtěch Stříbrný a Jan Čoka. Tentokrát měl Vojtěch víc štěstí a s novým osobákem se mohl zúčastnit i finálových pokusů.

4. den

Prvotní nervozita již opadla, první závody byly za námi a důležité postupy zabezpečeny. Dnes absolvovali rozběhy na 300 m Jan Čoka, Nina Radová a Ema Albrechtová. Honza a Nina zaběhli nový osobák, ale pouze Nina se kvalifikovala do finále. Po včerejších rozbězích nás dnes čekalo finále na 800 m a 1500 m. Sofie Janowiaková si vzala z rozběhu ponaučení a ve finále se již nenechala zavřít. Mohutným sprintem na posledních 200 m si řekla o stříbro a vylepšila si včerejší osobák o víc než 5 sekund! Filip Toul kontroloval celý závod na 1500 m a suverénním způsobem získal první zlato pro náš kraj! Na 60 m překážek proběhly rozběhy, které znamenaly konec soutěže pro Matěje Kovačíka, Tomáše Nevěřila, Lucii Paťhovou a Sofii Janowiakovou. Totéž platilo na 100 m překážek pro Rostilava Pivce, Martina Oborného, Lucii Chmátalovou a Emu Albrechtovou. Naši překážkáři do toho dali všechno, byli skvěle připraveni a zaběhli pět osobáků, jenže konkurence byla bohužel obrovská. V napínavém finále ve skoku vysokém skončil Michal Rada na druhém místě a Tereza Čápová si řekla šestým místěm o účast na slavnostním vyhlášením. Kvalifikační kolo ve skoku dalekém absolvovali Tony Votava, Jan Kubák, Laura Voldřichová a Šimona Piskáčová. Jejich výkony okolo osobáků bohužel nestačily pro účast ve finále. Mladší žactvo dnes ještě závodilo v hodu oštěpem. Kristýna Kolláriková ani Lucie Blažková se do užšího finále neprobojovaly, na rozdíl od oštěpařů Jana Benedy a Matěje Kovačíka. Matěj se díky novému osobáki umístil na překvapivém druhém místě!

5. den

Pátý den LODM a zároveň třetí den atletických závodů byl výhradně finálový. V hodu oštěpem bojovali Lucie Ježková a Rostislav Pivec o co nejlepší umístění, do užšího finále se však nedostali. Ve skoku dalekém ukázali sourozenci Michal a Nina Radovi, že tato disciplína je prostě jejich. Michal již po prvním skoku věděl, že má zlato, zkrátka skáče o třídu víc. Nina naopak musela postupně sledovat, jak ji soupeřky přeskakují. Napjatý souboj Nina vyhrála až posledním skokem a mohla se radovat ze zlata. Tím pro Nina ale ještě nebyl konec, ze sektoru dálky musela ihned na start 300 m, kde si po tvrdém boj ještě přidala stříbro! Štafety jako vždy tvořily závěr závodů. Běhalo se 4 x 60 m a pro zpestření byla u mladšího žactva smíšená štafeta (dvě holky a dva kluci). V našich řadách jsme neměli velký počet sprinterů a proto jsme se rozhodli, že cílem není pouze přinést kolik do cíle, ale že zkusíme zariskovat. Předávky jsme proto trénovali tak, že byly velmi těsné, předání mělo proběhnout v co nejkratším úseku. Áčkové štafetě u mladšího žactva se tento risk nevyplatil, byly diskvalifikováni. Risk se však vyplatil u žákyň i žáků, kde obě štafety ve složení Böhm, Dušek, Čoka, Rada a Hlaváčová, Albrechtová, Chmátalová, Radová skončily na výborném čtvrtém místě.
P1300435Za odměnu za výborné výsledky jsme odpoledne společně navštívili Aquapark. Večer pak bylo oficiální ukončení LODM, kde se naši atleti mohli vyřádit na hudbu místního DJ.