Jihočeský krajský atletický svaz

Světový šampionát veteránů se konal od 13. do 25. srpna v Göteborgu ve Švédsku. Naše česká výprava přivezla 11 zlatých medailí, 3 stříbrné a 3 bronzové. Z Jihočeského kraje nás zde reprezentoval prof. PhDr. Miloslav Lapka, CSc. (SOKCB) na 5km a 10km chůze. Na 5000m chůze získal zlato v čase 25:36.78 a na 10km vybojoval také zlatou medaili v čase 52:10.

bd3aeeb5 d082 4f82 acd0 36198055d4bc

Pan Lapka popsal jeho dva závody takto: Jako první z chodeckých soutěží se šlo 10km v krásném parku v centru Göteborgu. Byl to těžký okruh. Ale od počátku se šlo na vítězství, ne na rekordy, a to ani M55. Tak jsem tu skupinu 55 kolem mě hned na 2km roztrhal a šel do trojky za pozdějším vítězem, uvolněné kilometry každý za 5:03, a pocitem že to jde. Pak skupina M55 zrychlila asi za 4:50, to bych sice uvisel tak 3km, ale co potom? Tak jsem se chytil jednoho Holanďana M60, a to tempo začal brzdit a nechtěl střídat. Jakmile zjistil, že mne nemůže porazit, vzdal závod. Tím to nakonec nebylo pod 52:00, ačkoliv jsem na to měl. V mé kategorii M65 jsem přesto bezpečně zvítězil o cca 4 minuty. Po dvou dnech se šlo 5000m na dráze v Bjõrlandě na okraji Göteborgu, úplně nový stadion ovšem zcela volný, kromě jediné tribuny v cílové rovince. A na 5000m tam foukal silný vítr. Porážel i elektronickou časomíru a ukazatel kol. Šla se samotná moje kategorie M65. Po zkušenostech s desítkou jsem šel hned do čela a držel tempo až do cíle. Šlo se mi technicky lehce a závod jsem si vychutnával do cíle bez nějaké krize. V tomto sólo závodě jsem vyhrál asi o 250m.

Pan Lapka dodává, že měl celou dobu v Göteborgu dobrý pocit ze skvělé atmosféry, která byla opravdu přátelská ke každému, hlavně ke sportovcům. Stezky mají rozděleny zvlášť pro běžce, zvlášť pro cyklisty a člověk si zde připadá, že má skutečnou přednost před auty. Panu Lapkovi moc gratulujeme k velkým úspěchům! Na tomto světovém šampionátu závodili i naši další jihočeští atleti - Zdeněk Pech, Volf Marek a Smetana Jiří. Všem atletům děkujeme za skvělou reprezentaci našeho kraje.